Yanık Tedavisi

Plastik Cerrahi

Yanık Tedavisi

Sıcak su ya da ateş yanıkları, acil müracaatların önemli bir kısmını oluşturur. Özellikle bebeklerin cildi çok hassas ve ince olduğu için basit yanar. Bağışıklık sistemleri büyümediği için, iyileşme süreci problemli ve uzun olabilir. 5 yaş altındaki çocuklarda, en çok sıcak meşrubatlardan dolayı oluşan yerel ya da ciddi yanıklar görülür. Yetişkin biri için sıcak olarak değerlendirilmeyen bir meşrubat, bebekler ve çocuklar için ciddi ten yanığına neden olabilir.

Yanıklar ilgisizlik edildiğinde, yaşam boyu iz ve işlev kaybına neden olabilir. Özellikle; el, surat, ayak ve genital bölge yanıkları, sağlık kurumu desteği gerektirebilir. Bebeklerin ve çocukların beden yüzeyleri ufak ancak orantısı bir erişkine göre değişiktir. Bu nedenle, ufak gibi görülen bir yanık alanı dahi hayati risk talep edebilir. Yanık üzerine diş macunu, yoğurt gibi uygulamalardan sakınmak gerekir. Yüzeysel yanıklarda, ebatsal veya başka materyallerin kullanımı, enfeksiyona neden olabileceği gibi, yüzeysel bir yanık derin bir yanığa dönüşebilir.

Yanık olduğunda ilk yapılması gereken, soğukkanlı olup o bölgenin soğutulmasını sağlamaktır. 10 dk. kadar yanık olan bölgenin su ile soğutulması, hem sızıyı hem de yanığın derinleşmesini engeller.

Şayet yanan bölgede sıkı bir giyecek varsa bu hızlı biçimde çıkarılmalıdır ancak yanan yüzeye yapışan bir kumaş varsa buna müdahale edilmemelidir. Yanık bölgesi, mutfakta kullanılan streç bir filmle sarıp, yapışabilecek rastgele bir şey kullanmayın.

Bu operasyonları uyguladıktan sonra, en yakın acil servise gitmelisiniz. Plastik Cerrahinin yaygın olarak uğraştığı alanlardan biri yanık izleri ve yapışkanlardır.

İletişime Geç
24/7 communication for what you wonder.
Contact With Whatsapp!