Kepçe Kulak Ameliyatı

Plastik Cerrahi

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulak kepçesinde doğuştan ya da sonradan oluşmuş biçim bozuklukları arasında en sık görüleni, kulakların banalden daha fazla dışarıda olması başka bir deyişle kepçe kulak olarak adlandırılan gidişattır.

Özellikle çocuklarda ve bayanlarda psikolojik olarak negatif tesirler yaratan ve güven kaybına neden olan bu mesele, kepçe kulak estetiği ile kalıcı olarak giderilmektedir.

Kepçe kulak operasyonu kolayca ifade etmek gerekirse, kulak kepçesini alana getiren kıkırdak yapısına doğru biçimi vermek ve bu biçimde kalmasını sağlamak için yapılan operasyondur.

Kulak gelişimi genellikle 5-6 yaşlarında bitirildiğinden, kulak estetiği için öbür estetik işlemlerdeki gibi 18 yaşına kadar beklemeye gerek yoktur. Alt hudut 6 yaş olmak üzere uygulanabilmektedir. Operasyonun galibiyet oranı %90lara kadar çıkmaktadır.

Otoplastide iple asma, kulak arttan fark edilemeyecek kadar minik bir kesiyle girilmesi gibi değişik teknikler bulunmakla beraber, hasta için en uygun olan tekniğe işlemi yapacak hekim karar verir.

Kepçe kulak operasyonu 10-12 yaşın altındaki çocuklarda genel anesteziyle, daha büyük yaştaki bireylerde ise yerel anesteziyle uygulanmaktadır.

Kesi yapılan teknikte, kulak minik bir kesiyle içeri girilerek kıkırdak dokusu şekillendirilir. Verilen biçimin bozulmaması için kalıcı ve dayanıklı dikişler koyulur. İşlem her iki kulak için 1 saatte bitirilir. Kulaklara sargı takılır. Yerel anestezi uygulanmış hastalar 1 saat sonra, genel anestezi uygulananlar 4 saat sonra aynı gün sağlık kurumundan taburcu edilir. İşlemden sonra yalnızca kesi izi kalır.

İple kepçe kulak estetiğinde ise kesi yapılmaz. Özellikle genel anestezi ve kesi istemeyenler tarafından seçim edilir. Ancak hastanın gidişatına göre hekim genel anestezi kararı verebilir. Medikal ipler kulağın üst kıkırdak dokusundan bir iğne desteğiyle yerleştirilip çekilerek istenilen biçim verilir. İğnenin açtığı delikler minik bantlarla kapatılır. Hastanın kafasına saç bandı takılır. 

İletişime Geç
24/7 communication for what you wonder.
Contact With Whatsapp!