Hollywood Çene

Plastik Cerrahi

Hollywood Çene

Estetik uygulamlarda son yarıyılların yükselen trendi; alt çene hattı-jawline estetiği. Yalnızca bayanlar değil erkeklerinde önemsedikleri estetik alan. Erkekler daha erkeksi-maskulen alt çene hatları, bariz çene köşesi ve genişletilmiş çene hatlarına sahip olmak istemekte. Bayanlar ise ''hollywood çenesi'',''nefertiti çenesi'', ''angelina jolie çenesi'' gibi muhtelif çağrışım yaratan adlarla anılan, bariz alt çene hatları, yumuşak ancak çene köşeleri, boyun-çene geçişinin belirginleştirildiği ve ucunun daha sivri hatlarla ortaya çıkarıldığı bir çeneye sahip olmak istemekte.

 

Suratın estetik olarak biçimi alta doğru V biçiminde hafif sivrilirken üst yanaklarda daha fazla dolgunluk ile, kalp biçiminin olması ile karakterize edilmekte. Bu surat yapısı daha genç ve çekici olarak idrak edilmekte.

 

Suratın ihtiyarlaması yavaş ve ilerleyici, kompleks ve çoklu faktoriyal bir süreçtir. Bu süreçte suratın kemikten tene kadar tüm dokularında niceliksel, volüm ve pozisyonel başkalaşımlar olmakta. Yüzde tabakasal dokuları; ten, ten altı yağ dokusu, suratın kısımlarına göre bölmüş yüzeysel yağ dokusu, SMAS-superficial musculoaponeurotic system, mimik ve çiğneme adaleleri, derin yağ dokusu, surat kemikler, dokuları anatomik alnalarında yakalayan fibröz ligamentler, geniş bir damarsal-asap ağ katmanı olarak belirleyebiliriz.

 

Yaşlanma esasta surat kemiklerinden derye kadar bu tüm tabakalarda olmakta. UV ışınım, yer çekimi, sigara kullanımı, surat kemiklerinin yine yapılanması, hormonsal başkalaşımlar, yağ dokusunun dağılımı bazı alanlarda çoğalması, bazı alanlarda eksilmesi gibi ve dokularda eksilme-atrofi bu süreci en fazla etkleyen etkenlerdir.

 

Harekât sonrasında hastanın ağzının içerisinde küçük çapta dikişler bulunduğundan ilk birkaç gün akışkan yiyecek alımı nasihat edilmektedir. Daha sonrasında ise kademeli olarak katı besinlere geçiş yapılabilmektedir. Operasyondan sonraki ilk üç gün hastanın ağız içi gargara kullanması ağız içi hijyeninin sağlanması açısından altı çizilmesi gereken son derece ehemmiyetli bir husustur.

Yanaklarda ortaya çıkan hassasiyet vaziyeti birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Yanak bölgesinde ki şişlikler bir hafta içinde düzelecektir. Harekât sonrasında yanağın tutku edilen görüntüsü vasati olarak 3 ile 4 hafta içerisinde ortaya çıkmaktadır. En iyi hale ise 6 ayda kavuşulur.

Bişektomi operasyonunun kayda kıymet bir gereklilik hali bulunmadıkça 18 yaşından evvel yapılmaması nasihat edilmektedir.

İletişime Geç
24/7 communication for what you wonder.
Contact With Whatsapp!