Burun Estetiği

Plastik Cerrahi

Burun Estetiği

Burun estetiğinde kemikler ve kıkırdağın yapısını değiştirerek yeni şekilini vermektir. Estetik bir şekil oluşturmak için bazen kıkırdakları ve kemikleri kesmek, bazen de eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerinde değişiklik yapmak ön görülüyor.

 

Burun estetiği ameliyatı duyu cerrahinin zor ve oldukça çok bilinmezleri olan ameliyatı olarak kabul edilebilir.

 

Burun ameliyatının zor olmasının nedeni burunun kapalı bir kutu gibi olmasıdır. Siz bu kutunun bir tek bir tarafından bu ameliyatı yapmak zorunda kalırsınız. Burun ameliyatında bilinmezlikler fazladır çünkü burnun şeklini oluşturan kemik ve kıkırdaklar birbirinden bağımsızlar ama bir bütün olarak bulunurlar ve iyileşme döneminde farklı davranabilirler. Bu yüzden sonrasın ikinci bir düzeltme ameliyatına ihtiyaç olabilir. Bir cerrahın her 10 hastasından birine düzeltme yapmak zorunda kalması normal kabul edilir.

 

Burun estetiği ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki şekilde yapılabilir.

Tüm kesimlerin burun içinde yapılması şekline kapalı teknik denilir. Cerrah, burunun içerisinden çalışarak ameliyatı tamamlar. Diğer bir teknik olan açık teknikte ise burunun ucu 3-4mm bir kesimle açılır.

 

Cerrahın ameliyata hakimiyeti bu iki tekniğin arasındaki farktır. Kapalı teknik daha çok bir su şişenin içerisinde ameliyat yapmaya benzemektedir. Eğer şişenin içinden bir şey çıkarmayı hedefliyorsanız sorun çıkmayacaktır ama içeride bir gemi maketi yapmak isterseniz işiniz oldukça zor.

 

Hangi tekniğin iyi olduğu konusunda, cerrahlar her zaman bir tartışma içerisindedir ve bu tartışmaya henüz bir karar verilmiş değil.

 

Yukarıdaki bahsettiklerimden anlayabileceğiniz üzere benim tercihim açık teknik olucaktır. Bunun nedeni ise, hata affetmeyen ve çok dikkat gerektiren bir işlemin sonucunun iyi olmasına inancımın düşük olmasıdır. Gerçekte birçok cerrahi işlemlerin bir tek açık teknik ile mümkün olabileceği, kapalı teknik ile hayal bile edilemeyecek düzeltmelerin açık teknik ile mümkün olduğu kapalı teknik savunucularının bile itiraz edemediği bir şey.

 

Açık tekniğin en büyük handikabı burun ucunda iz bırakması. Fakat bu iz, iyi meydana getirilen bir ameliyattan sonra neredeyse belirsiz oluyor ve burnun altında kalıyor. Birçok hasta bu izi ameliyat sonrasında unutuyor.

İletişime Geç
24/7 الاتصال لما تتساءل.
تواصل مع Whatsapp!