Tüp Mide Ameliyatı

Genel Cerrahi

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide operasyonu obezite problemi yaşan şahısların kilo vermesini sağlayan tehlikesiz ve tesirli cerrahi bir kilo verme usulüdür. Günümüzde sıklıkla müracaat etilen tüp mide operasyonu laparoskopik olarak asıllaştırılmaktadır. Operasyonun geri kalanı bir tüp biçiminde kalacak biçimde midenin takribî yüzde 80'inin çıkarılmasını içerir, bağırsaklarda rastgele bir farklılık yapılmamaktadır.

Tüp mide operasyonu ile mide ebadı küçültülerek bireyin harcayabileceği yiyecek ölçüsünü sınırlanır. Bunun yanında midenin alınan kısmı açlık hormonunun üretildiği bölgeyi kapsamaktadır. Bu bölgenin alınması kilo kaybına dayanakçı olan hormonal farklılıkları tetikler ve bireyin daha az yiyecek harcayarak daha uzun zaman tok sezmesini sağlar. Hormonal farklılıklar aynı zamanda yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi obezite ile alakalı sıhhat meselelerini rahatlatmaya dayanakçı olmaktadır.

Tüp mide operasyonu çoğu zaman hastaların yeterli ölçüde kilo vermesinde yeterlidir. Özellikle kompleks cerrahi hikayesi olan veya gastrik bypass operasyonu için yüksek tehlike altında olan bireyler tüp mide operasyonu için uygun adaylardır. Tüp mide operasyonu gastrik bypass operasyonunun tersine bağırsaklarda rastgele bir farklılık kapsamaz, gıdaların emiliminde eksilmeye neden olmaz. Mide ebadının küçülmesine bağlı olarak şahıs az ölçüde yiyecek harcayarak uzun zaman kendini tok sezer.

Operasyon sözcüğünün tam ürkütücülüğüne karşın fazla kilolarından davacı olan herkes kilo problemini kendiliğindene çözemediğinde kesinlikle bir hekime müracaat etiyor. Obezite ile çaba eden ve operasyon mevzusunda endişe taşıyan bireyler için operasyonsuz obezite rehabilitasyon alternatifleri de sınanabilmekteyiz. Sadece hasta aranan birtakım koşulları sağlıyor olmalıdır; aksi takdirde tüp mide operasyonu tek çözüm olacaktır.

Tüp mide operasyonlarından korkulmasının nedeni medya kuruluşlarında aşırıca negatifliklerinin duyurulması ve mübalağa edilmesidir. Haberlerde aralıksız gündeme gelmesi bu operasyonun riskli olduğu anlamına gelmez. Elbette her operasyonda olduğu gibi bu işlemde de emin tehlikeler bulunmaktadır; ancak tüp mide operasyonları sanıldığı kadar karmaşık ve yüksek tehlikeleri olan bir usul değildir. Karmaşıklık oranı bin bireyde 3-5 olarak tespit etilmiştir. İşlem bir safra kesesi operasyonundan farksızdır.  Safra kesesi ve değişik sindirim sistemi operasyonları sonrası firari ya da rastgele bir iltihaplanma büyümesi olasılığı mevcuttur bu basmakalıp bir gidişat olarak karşılanır. Tıpkı burada belirtildiği gibi eş gidişat olasılığı düşük de olsa tüp mide için de geçerlidir. Uzman hekimler tarafından yapılan tüp mide operasyonlarında firari olması halinde zati hasta takiptedir ve hemen anlaşılarak müdahale edilebilir. Bahsi geçen müdahale genellikle hasta tekerrür operasyona alınmadan endoskopik usuller takviyesiyle yapılmakta ve hastanın sıhhatine kavuşması sağlanmaktadır.

İletişime Geç
24/7 الاتصال لما تتساءل.
تواصل مع Whatsapp!