Diabet Cerrahisi

Genel Cerrahi

Diabet Cerrahisi

Diabetes mellitus şeker hastalığı, pankreasta ß beta hücreleri tarafından üretilen İNSÜLİN hormonunun işlevsiz olmasından kaynaklıdır. Bu işlevsizlik farklı mekanizmalarla olmaktadır. Ya az salgılanır, ya salgılanması bozuktur ya da bu hormonun bedende tesirsizdir başka bir deyişle pankreasta üretilmekte ancak işlev görmemektedir. Bu vaziyetlerde insanların kan şekeri yükselmektedir. Diyabetes mellitus kronik bir rahatsızlıktır. Tam bedeni etkileyen sistemik rahatsızlaklara yol açar. Kan şekeri seviyeyi insülin hormonu tarafından hakimiyet edilir. Bedenin insülin hormon imali yeterli değilse ya da insülin hormonuna hücresel seviyede mukavemet varsa kan şekeri yükselir ve şeker hastalığı ortaya çıkar.

Ülkemizde yapılan en son diyabet taraması olan ve İstanbul Tıp Fakültesi ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülen TURDEP-II isimli araştırmada 20 yaş üzerindeki diyabet görülme oranının %14 eriştiği bulunmuştur. Türkiye’de diyabet oranı her geçen sene çoğalmaktadır. 1998 senesinde %7,5 olan diyabet oranı 12 sene sonra %14’e çıkmıştır.

Diyabet rehabilitasyonunda emel, kan şekeri ayarını sağlamak yada kan şekeri yükselmeleri ile düşmelerin önüne geçmektir. Bu denge, karmaşıklıkların gelişimini önlemek veya gelişmiş karmaşıklıkların seyrini yavaşlatmak için son derece ehemmiyetlidir.

Hastaların boy kilo oranı beden kitle indeksi ehemmiyetlidir. Rehabilitasyonun başlangıcında öncelikle kilo aşırısı olanların kesinlikle kilo vermeye eğilimli egzersiz ve perhiz tasarılaması yapması gerekli.

İletişime Geç
24/7 الاتصال لما تتساءل.
تواصل مع Whatsapp!