Tendon Kesisi

El Cerrahisi

Tendon Kesisi

El ve ön kolda iş kazası, trafik kazası vb. nedenlerle gelişmiş atardamar, ven, sinir, tendon damar, sini, kiriş yaralanmaları erken yarıyılda tedavi gerektiren, rehabilitasyon edilmediği takdirde el işlevlerinde kayba yol açabilen, hatta ana damarlar kesildiği takdirde yaralanma seviyesinden alttaki dokuların canlılığını yitirmesiyle sonuçlanabilen ciddi yaralanmalardır. Tedavi cerrahi teşebbüs ve sonrasında uzun süreli fizik tedavi temeldir.

Operasyon yerel anestezi, huysuzlar blok koltukaltından tüm kolun uyuşturulması ya da uygun gidişatlarda Genel Anestezi altında yapılır.

Operasyon süresi yapılacak operasyona göre değişiklik gösterir. Bazı gidişatlarda operasyon evveli tetkik ile tespit etilemeyen damar, sinir ve/veya tendon kesileri olabilir. Bunlar, işlem zamanını uzatmaktadır. İşlem sonrası hasta, Anestezi uzmanının uygun gördüğü zaman kadar vasati 30-60 dk tansiyon, nabız ve kan oksijenizayonu izlemlerinin yapıldığı derlenme odasında izlenir. Sonrasında hasta, odasına nakledilir.

Operasyon sonrası hekiminizin uygun gördüğü biçimde bir ateliniz yarım alçı olacaktır. Bu ateli 3-6 hafta vakitle takmanız ve zorunlu görüldüğünde başka bir atelle değiştirilmesi gerekebilir. Atel uygulaması devam ettiği zaman zarfında kolunuzu yüksekte kalp seviyesinde yakalamanız, gece uyurken, alttan 1-2 yastıkla desteklemeniz gerekmektedir. Aksi halde kolunuzda ve elinizde sızı veren şişlikler olacaktır. Operasyon sonrası pansumanlar, hekiminizin uygun gördüğü sıklıkta yapılacaktır. İşlem sonrası dikişler alınıncaya dek havuza-denize girmek netlikle mahzurlu ve yasaktır. Dikişlerinin alınması genellikle 10-15. günlerde olur.

Kesi hattının altındaki alanlarda hissizlik-anlaşma ve ödem şişlik oluşması normaldir. Sinir kesisinin olduğu gidişatlarda hissizlik ve/veya elbileği ya da parmaklarda motor işlev hareket olacaktır. Netin seviyesi, yaralanma tipi gibi faktörlere de bağlı olarak sinir iyileşmesi etkilenebilir ve hatta hiç iyileşme görülmeyebilir. Sinir iyileşme sürati vasati 1 mm/gün olup netin seviyesi ile ilişkilidir.

İletişime Geç
24/7 الاتصال لما تتساءل.
تواصل مع Whatsapp!