Ortodonti

Diş

Ortodonti

Ortodontoloji ne demek derseniz, yanıtını vermeden evvel ortodontoloji ile eş anlamlı olduğunu belirtmek gerekir. Başka Bir Deyişle, ortodonti yerine ortodontoloji terimini de kullanabilirsiniz. Çapraşık diş ve geçimsiz çene ilişkilerini tespit ve tedavi eden diş doktorluğu dalına ortodonti denir. Bu alanda uzmanlaşmış şahıslara ise ortodontist ismi verilir.

Ortodonti tedavisi, dişlerin görünümünü ve nasıl çalıştıklarını iyileştirmek için dişleri düzleştirme veya hareket ettirmenin bir yoludur. Ayrıca, ısırma tazyikini tüm dişlerinize yayarak dişlerinizin, diş etleriniz ve çene eklemlerinin sıhhatine de bakmaya takviyeci olmaktadır.

Ortodonti tedavisinde rastgele bir yaş sınırlaması bulunmaz. Fakat hastanın yaşına göre işlem süresi değişebilir. Son zamanlarda dünya genelinde yetişkinlere uygulanan ortodontik operasyonlar popülerlik kazanmaya başlamış. Üstelik porselen braketler kullanılarak estetik problemlerin de önüne geçilebilir.

Kimi zaman, daha iyi takma yapabilmek adına hazırlık için ortodonti işlemi uygulanabilir. Bu sayede dişler, takmaya daha uygun hale gelmiş olur. Bu tarz işlemlerde genellikle 4 ila 12 ay içerisinde bitirilmektedir.

Uygulama sırasında ve ara seanslarda hastalar netlikle acı veya sızı sezmezler. Fakat teller takıldıktan sonraki birkaç gün içerisinde yanakta yaralar alana gelebilir. Bu yaraların iyileşme süreci ise 1 haftadır ve bir daha oluşma ihtimali oldukça azdır. Braket kopması, tel kırılması gibi nadide gidişatlarda yaralar yine oluşabilir. Bu tip meseleler, diş doktorunun küçük işlemleri ile giderilebilir. Teller takıldıktan sonra dişler bunaldığından sert gıdalar yerken küçük bir sancı olabilir.

İletişime Geç
24/7 الاتصال لما تتساءل.
تواصل مع Whatsapp!