Çene ve Eklem Hastalıkları

Diş

Çene ve Eklem Hastalıkları

Surat ve ağız bölgesinde bulunan tüm yaradılışlar hayati ehemmiyet taşımaktadır. Zira bu bölgede konuşma, çiğneme, yutkunma, solunum gibi çok ehemmiyetli işlevleri hakikatleştirilmektedir. Çene eklemide bu ehemmiyetli işlevler içerisinde üstlendiği vazifeleri yerine getirmektedir. Çene eklemi, çiğneme adalelerimiz, dişler, tükürük bezleri, yanak ve dilin bir arada oluşturduğu çiğneme harekâtının en ehemmiyetli parçasının çene eklemi olması dikkate alındığında ve çene ekleminde oluşabilecek bir rahatsızlık diğer sistemin tam parçalarını da etkileyecektir. Yaşanan çene eklemi rahatsızlıkları ya da evhamı vaziyetinde zaman kaybedilmeden çene eklemi işleminde uzman bir diş doktoruna tetkik olunması önemle tavsiye edilir.

Çene eklemi rahatsızlıkları ve sızı sebepleri muhtelif olabilmektedir. Daha Önceki senelerde çene eklemi rahatsızlıklarında diş kapanışlarının tesirli olduğu fikri yaygın olan kanıydı. Ancak yapılan araştırmalarda çene kapanışlarındaki problemlerin çene eklemi rahatsızlıklarında çok tesirli olmadığı, vasati %10-15 gibi bir tesiri olduğunu gösterdi ve çene eklemi rahatsızlıkları rehabilitasyonunda dişlerin kapanış meselelerinin giderilmesi işlemmi açısından pek bereketli bir operasyon olmadığı farkedildi.

Çene kapanışları ile alakalı meseleleri olan hastalarda ortodontik rehabilitasyonlar ve restoratif rehabilitasyonlar yapılsa da bu rehabilitasyonlar çene eklem rehabilitasyonu için değil, çene kapanışlarında yaşanan meselelerin giderilmesi için yapıldığı unutulmamalıdır. Bu sebeple, çene eklem işlemi görecek hastaların geri dönülmesi olası olmayan tedavilerden uzak durmaları ve çene eklem işeleminde uzmanlığı bulunan bir doktor tarafından operasyonun yürütülmesine dikkat etmelidirler.

Çene eklemi rahatsızlıklarının başında gelen sebeplerden biri değişik vaziyetler neticeyi büyüyen travmalardır. Bu travmalar dolaysız olarak surat ve çene bölgesine gelen travmalar olabilir. Bu travmalar ise o bölgedeki sert ve yumuşak dokulara hasar verebilir, çenede kırıklar oluşabilir.

Sert travmalar dışında mikro travma çeşitleri de çene eklemi rahatsızlıklarına neden olabilir. Bunların en başında diş sıkma ve gıcırdatma gelmektedir. Ağız ve diş meseleleri dışında stres unsuru da hem adaleler üzerinde tesirli olmakta hem de sıkça adale spazmlarına yol açabilmektedir. Bruksizmi tetiklemesinden dolayı çene eklemi rahatsızlıklarına streste yol açabilir.

İletişime Geç
24/7 الاتصال لما تتساءل.
تواصل مع Whatsapp!