Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Blog
Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi, saç dökülmelerinden kaynaklanan kellik yaşan kişilerin ense bölgelerinden alınan saç köklerinin, belirlenmiş bölgeye nakledilmesi işlemine verilen addır. Saç ekimi işleminde nakledilecek olan saç kökleri sonradan dökülme ihtimali olmayan sağlıklı kökler arasından seçilmektedir.

Bu operasyon saç dökülmesi ve kellik problemi ile şikâyeti olan kişiler için en etkili yöntemdir. Saç ekiminden sonra kişiler altı ay kadar kısa bir süre içinde eskisi hatta eskisinden daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olurlar. Operasyon sonrasında enseden nakledilen köklerde yeniden dökülme söz konusu değildir.

Saç ekimi operasyonuna en çok erkekler ilgi gösterse de saç dökülmesi yaşayan kadınlara da bu işlem yapılabilmektedir. Gerçekten gerekli olan, dökülmelerin ön kısımlarda görüldüğü, ense kısmındaki saçların güçlü olduğu kadınlara, hastalık ve hormonal sebeplerden engel olmuyorsa saç ekimi operasyonu uygulanabilmektedir. Saç ekimi işlemi öncesi yapılan testlerin sonuçlarına göre kişinin saç ekimine uygun olup olmadığı tespit edilmektedir.

Gelişen teknolojiyle saç ekimi işleminde de büyük yol kat edilmiş olsa da operasyonun yapılacağı kurum ve doktor seçimi en az saç ekimi kadar önemlidir. Operasyon kişinin görüntüsü açısından olumsuz sonuçlar doğurmaması adına yüksek hassasiyet ve titizlikle gerçekleştirilmelidir. Operasyon sırasında oluşabilecek sorunlara saç ekimi sonrası restorasyon işlemleri ile düzeltmeler yapılabilir ancak restorasyon işleminin garantisi yoktur. Bu sebeple saç ekimi konusunda alanında uzman kişiler ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Saç ekimi işlemi öncesi ekim yapılacak bölgeye lokal anestezi yapılır. Bu sayede hastalar operasyon süresince hiç acı hissetmez. Saç ekimi operasyonu tıbbi bir operasyon olduğundan kaynaklı, işlem sırasında kanamalar meydana gelebilir. Operasyon sonrasında ise genellikle kanama görülmez. Kanama ihtimalleri hastanın kan akış hızına ve kan inceliğine göre değişim göstermektedir. Saç ekimi işlemi sonrasında meydana gelen ufak kanamalar görülürse kanayan bölge kesinlikle silinmemelidir. Bu normal olarak değerlendirilir ve bir sorun olduğu anlamına gelmemektedir. Bölgeyi temizlemek için baskı uygulamak, zararlı sonuçlar doğurabilir. Eğer kanamanın ciddi boyutlarda olduğu düşünülüyorlar müdahale etmeden önce mutlaka uzman hekiminize durumun bilgisini vermeli, alacağınız geri bildirimlere göre hareket etmeniz önerilmektedir.

Saç ekiminden sonran ilk iki haftalık süreç en dikkat edilmesi gereken kritik bir dönemdir. Ayrıca bu süreç, uzman hekimler tarafından belirlenen ilk iyileşme süreci olarak da bilinmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, iki hafta sonunda hastanın iyileşme süreci tam anlamıyla sonlanmış olmaz. Ekim işleminden sonra her saç kökünün adaptasyon sürecinde farklılıklar görülebilmektedir. Bu yüzden ilk bir aylık süreçte aynı hassasiyet gösterilmelidir. İlerleyen süreçte yaklaşık altı ay boyunca saç ekimi yapılan bölgeyi dış etkenlere karşı korumak uzman hekimler tarafından önerilmektedir. ​

İletişime Geç