Burun Estetiği Sonrası Süreçte Yapılması Gerekilenler
Blog
Burun Estetiği Sonrası Süreçte Yapılması Gerekilenler

Burun estetik operasyonu, sanılanın aksine estetik operasyonlar arasında en konforlu olanlardandır. Hastalar operasyon sonrası ilk 1 saati narkoz tesiriyle pek andırmayacaklardır. Bu süreçte oluşacak üşüme ve titreme sebebiyle hasta yatağında ısıtıcı ile ısıtılır. 2. Saati dolduran hastalar akışkan alımına başlayabilirler. Burun çok hassas bir uzuv olmasına karşın operasyon sonrası hastalarda sızı çok az veya hiç olmayacaktır. Operasyon esnasında ve sonrasında yapılan sızı kesiciler sayesinde de hasta sızı ile erken dönmede karşılaşmaması ilerleyen saatlerde ve günlerde de sızı hissiyatını ehemmiyetli miktarda eksiltmektedir. 4.saat itibari ile bulantısı olmayan hastalar akışkan sonra katı yiyeceklerle yemek yemeye başlayabilirler. Hemşire eşliğinde yürüyen ve narkozun tesirini atan hastalar tıbbi bir mani yoksa 5.saatten sonra taburcu olabilirler.

İlk 5 saat surata buz uygulaması için en doğru zamandır. Operasyon sonrası 1. günde ara ara surata buz uygulaması sızı hissini eksiltir ve hafifletebilir. Operasyon sonrası 1.günde şişlik ve hafif morluklar en fazla sezilecek seviyede olur. Temel gevşeme 3.günde silikon delikli tamponların çıkmasıyla olacaktır. Çok az olan şişlik ve morluklar tamponların çıkmasıyla iyice eksilir ve takribî 5.günde hastalar yaşantılarına dönerler ve kalıp denilen burun üstü gözeticisinin 7.günde çıkmasını beklerler.  Kalıp alındıktan sonra burun sırtına yapılan küçük sargıları hastalar 2 gün sonra kendileri çıkarabilirler ve duş alabilirler. 2.hafta hakimiyetinde burun içi değerlendirilir ve kabuklar arınılır, cilt şişlikleri hakimiyet edilir. Enfeksiyon açısından bakılır.

İlk  1 ay dargın güneşe çıkılmaması nasihat edilir. 2.hafta  itibari ile denize rahatlıkla girilebilir, havuz önerilmez.  İlk 3 ay gündüz saatlerinde gözetici burun kremi burun sırtına ve ucuna sürülmelidir. Gözlük kullanımı 3.aydan sonra tetkik sonrası özgür olabilir. Ancak bazı olaylarda 6 ay önerilmeyebilir. Atletik faliyetler iyileşme sürecine göre 1.aydan sonra yapılabilir.

Özet olarak ilk 5 günlük hafif külfetli süreç dışında burun operasyonları gayet konforlu ve iş eforu kaybı yaratmayan hastaların en fazla 1 hafta sonra sıradan yaşantılarına döndüğü  işlemlerdir.

İletişime Geç